Modern Kalıp’ın Hakkımızda Yorumları

Modern Kalıp’ın Hakkımızda Yorumları

Yenasoft'un Mutlu Müşterileri: Modern Kalıp

Geçtiğimiz günlerde Manisa Kalıp İmalatçıları birliği Zirvesinde bir araya geldiğimiz Modern Kalıp Fabrika Müdürü Yüksel Bey ile sektörün zorluklarını, Modern Kalıp’ın gelecek hedeflerini ve Yenasoft ile yaptıkları çalışmalar hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik:

  1. Sizden Modern Kalıp’ın faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

MODERN KALIP 1998 yılında kurucu ortaklar Arif ESKİ, Aydın ARAS ve Mustafa Ertem tarafından Manisa Kenan Evren Sanayi Sitesi’nde kurulmuştur. 100m2 alanda ve 1 adet CNC tezgaha sahip tesis kurucu ortaklar tarafından işletilmekteydi. İlk yıllarda ağırlıklı olarak metal enjeksiyon kalıplarının imalatı yapılmıştır. Sektörde hızlı adımlarla büyüyerek 2007 yılında Manisa Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi’nde tesis açarak hizmet ve iş hacmini genişletmiştir. Bünyesine yüksek kalite işleme kapasitesine sahip CNC makineleri katarak kalite ve hizmet gücünü arttıran MODERN KALIP, yurtdışı pazarına da girerek müşteri portföyünü artırmıştır.

2014 yılında merkez kalıphanesi ve diğer yan kuruluşlarıyla birlikte 3500m2 kapalı toplam 6000m2 lik yeni tesisine geçen MODERN KALIP, bünyesindeki deneyimli ve profesyonel ekibi ve son teknoloji ile donatılmış ekipmanları ile plastik enjeksiyon, alüminyum basınçlı döküm ve epoksi kalıplarında müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

“Çözüm Ortağı” mottosu ile hareket eden MODERN KALIP, müşterilerine her zaman en iyi, en ekonomik ve en kaliteli hizmeti sunmayı kendisine görev edinmiştir.

  1. Sektörel zorluklarınız nelerdir?

Özellikle kalıpçılık sektörünün en büyük sıkıntısı eleman sorunudur. Teknolojinin gelişmesi yeni donanımlar, yeni yazılımlar ve yeni teçhizatlar iş gücünü azaltmış gibi gözükse de kalıpçılığın temelini deneyim ve bilgiye sahip insan oluşturmaktadır. Tasarım, CAM, CNC, tesviye ve montaj birimlerinde kalifiye eleman istihdamı ve yeni yetiştirilecek genç nesilin adapte edilmesi gün geçtikçe zorlaşmaya başlamıştır. Bu konuda özellikle meslek liseleri başta olmak üzere birçok mesleki eğitim kuruluşuyla yakın ilişkiler kurarak yetiştirilecek ve geliştirilecek eleman ihtiyacını gidermeye çalışıyoruz. Fakat her geçen gün sektöre ilgi özellikle ara eleman olarak azalmaktadır.

Eleman sıkıntısının yanı sıra diğer bir sorun birçok sektörde olduğu gibi dış pazarlarda bulunan rekabet sorunudur. Firma olarak hem iç piyasada hem de dış piyasada Çin ile rekabet durumundayız. Bu konuda ilerleme sağlayabilmek açısından kalitemizi arttırırken bir yandan da maliyetlerimizi düşürmek için yeni yöntemler ve yatırımlar yapıyoruz. Bu durum aslında sektörel bir zorluk olarak gözükse de bir yandan da bizi daha iyiye ve hatta mükemmele ulaşmaya çabalamamızı sağlayan bir kamçı vazifesi de görmektedir.

Maliyetlerimizi düşürecek ve imalat kalitemizi ve hızımızı artıracak yeni analiz yazılımları ve teçhizatları alarak özellikle AR&GE birimimizi ciddi anlamda geliştirmiş bulunmaktayız. Yenasoft’un tavsiyesi ve bilgilendirmesi sonrasında yatırımını yapmış olduğumuz Solidworks Plastics programı sayesinde müşterilerimize daha sonuç odaklı hizmetler vermeye başladık.

  1. Şirket olarak hedefleriniz nelerdir?

2018 yılı bizim açımızdan eksiklerimizi görmemiz ve sektörde rakiplerimizin önüne geçmek için yapmamız gerekenlere karar vermemizi sağlayan ciddi planlamalar yaptığımız bir yıl olarak geçti. Bu planlar ve hedefler doğrultusunda yalın yönetim teknikleri ve proje yönetimleri ile ilgili olarak danışmanlık hizmetleri alarak öncelikle firma olarak kurumsallaşma adımları atmış bulunmaktayız. Ve bu danışmanlık hizmetini 2019 yılında da devam ettirerek içselleştirme çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Ayrıca maliyetlerimizi düşürecek ve imalat kalitemizi ve hızımızı artıracak yeni analiz yazılımları ve teçhizatları alarak özellikle AR&GE birimimizi ciddi anlamda geliştirmiş bulunmaktayız. Yenasoft’un tavsiyesi ve bilgilendirmesi sonrasında yatırımını yapmış olduğumuz Solidworks Plastics programı sayesinde müşterilerimize daha sonuç odaklı hizmetler vermeye başladık. Almış olduğumuz kalıp projeleri dışında müşterilerimize analiz desteği de vererek müşterilerimizle rakiplerimize göre daha sağlam ve çözüm odaklı ilişkiler kurmaya başladık. Beraberinde müşteri portföyümüze yeni firmalar da eklemeye başladık.

Bünyemize katmış olduğumuz lazer tarama ve ölçüm cihazı ve CNC birimi için almış olduğumuz takım ölçme cihazı ile birlikte imalat kalitemizi ve hızımızı ciddi oranda arttırmış bulunmaktayız.

Plastik enjeksiyon kalıplarının tasarımı öncesinde ürünlerin dolum analizlerini ve gerçekçi imalat sonuçlarını görebileceğimiz bir analiz programı olması, imalata başlamadan birçok sorunu önceden görmemizi sağlamaktadır. Bu analizleri kalıp tasarımına başlamadan önce tamamlamamız bize imalatta ciddi süre avantajı sağlamaktadır.

  1. Firmanızda SOLIDWORKS ürünlerini tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

Uzun yıllardır firmamızda Solidworks ürünleri kullanmaktayız. Ürün tasarımı ve analizinden başlayarak kalıp tasarımının detaylı olarak tamamlanmasına kadar birçok aşamada kolay kullanımı, çözüm odaklı ara yüzü ve gerçeğe en yakın sonuçlar sağlayan analiz araçları ile kaliteli ve sorunsuz tasarımlar yapmamızı sağlamaktadır. Ayrıca hem kalıpçılık hem de diğer sektörlerde de yoğun olarak kullanılması ve tanınırlığı sayesinde müşterilerimiz ile data paylaşımı konusunda daha sorunsuz işlemler yapmamızı sağlamaktadır. Kolay öğrenilen basit ve açık bir arayüze sahip olması ve internet üzerinden rahatça ulaşılabilen birçok eğitim dökümanının olmasından dolayı da en büyük tercih sebebidir.

  1. SOLIDWORKS PLASTICS ürününü kullanarak hangi avantajları elde ettiniz?

Plastik enjeksiyon kalıplarının tasarımı öncesinde ürünlerin dolum analizlerini ve gerçekçi imalat sonuçlarını görebileceğimiz bir analiz programı olması, imalata başlamadan önce birçok sorunu önceden görmemizi sağlamaktadır. Bu analizleri kalıp tasarımına başlamadan önce tamamlamamız bize imalatta ciddi süre avantajı sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse, analizler ve yorumlamaların tamamlanması belki tasarım sürecini 2 3 gün uzatıyor fakat imalatta bazı durumlarda geriye dönüşün 2-3 hafta sürebilecek durumların önüne geçiyor. Bu sayede müşterilerimize ürünlerin revize edilmesi gereken veya kalıbın kullanılacağı seri imalat süreçlerinde yapmaları gereken planlama değişikliklerini projenin başında elimizde bulunan analiz dökümanları ile sunabiliyoruz. Bunun yanı sıra müşteri portföyümüzde olmayan ama analiz kabiliyetimizi ve elimizde bulunan bu programı öğrenen yeni firmalar da bizlere analiz için veya kalıp imalatı için ulaşmasını, müşteri portföyümüzü genişletmemizi sağlamıştır.

  1. Çalışanlarınız SOLIDWORKS ürünleri ile yaşadıkları deneyim hakkında ne düşünüyorlar? Kendim de uzun yıllardır Solidworks kullanan birisi olduğum için özellikle 3 boyutlu hesaplama kabiliyeti ve esnek tasarım araçlarının birçok kalıp projesinde ciddi ivme kazandırması çok faydalı oluyor. AR&GE birimimizle deneyimlerini paylaştığım zaman, parametrik bir şekilde ürün ağacı ile çalışma sisteminin değişiklikleri yönetme konusunda faydalı olduğu ve tasarım aşamalarını daha rahat kontrol edebildiklerini söylüyorlar. Ayrıca farklı uzantılarda gelen dosyalardaki bozuklukları, patlak veya hasarlı dataları onarma konusundaki kabiliyetinin büyük faydası oluyor. Solidworks hızlı bir şekilde kalitesinden ve standartlarından ödün vermeden tasarım sürecini efektif kullanmamızı sağlıyor.

Teknik altyapısı, güler yüzlü hizmeti, çözüm odaklı olması ve alanının en iyisi olması sebebiyle Yenasoft’u çevremde birçok firmaya gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

  1. Yenasoft’tan nasıl haberdar oldunuz?

Yenasoft firması ile uzun yıllardır çalışmaktayız. İlişkilerimiz Yenasoft’un kuruluş zamanına kadar uzanmaktadır.

  1. Yenasoft’u tercih etmenizdeki nedenler nelerdi?

Piyasadaki diğer firmaların aksine, yenasoft tüm sorunlarımızla kendi sorunuymuş gibi ilgileniyor öncelikle. Bunun dışında deneyimli teknik alt yapısı, hızlı geri dönüşleri ve kaliteli önerileri sayesinde çözüm ortağı şeklinde çalışması en büyük avantajı. Seçilecek program ve paketleri için firma analizi yaparak en uygun ve doğru olan programı ve paketi önermesi, maddiyat ve satıştan önce firmanın sorununu çözme konusundaki öncelik hassasiyeti bizim açımızdan çok önemlidir.

  1. Yenasoft’un iş süreçlerinize katkısını anlatır mısınız?

Vermiş olduğu hem genel hem de özel eğitimler, ürünler hakkında detaylı bilgileri öğrenmemiz açısından faydalı oluyor. Bununla beraber bünyesinde bulundurduğu ciddi bir alt yapıya sahip teknik destek mühendisleri ile uzaktan erişim veya telefon üzerinden en ufak sorunumuzu ciddi bir şekilde ele alarak hızlı çözüm üretmeleri süreçlerimizi ciddi anlamda iyileştirmiştir. Ayrıca çıkan yenilikleri hem bilgi olarak hem de teknik destek olarak hızlı bir şekilde paylaşarak bunlardan faydalanmamızı sağlamaları büyük kolaylık sağlamaktadır. En önemlisi de her koşulda güler yüzlü hizmetleri.

  1. Yenasoft’u hangi özellikleri ile başkalarına tavsiye edersiniz?

Teknik altyapısı, güler yüzlü hizmeti, çözüm odaklı olması ve alanının en iyisi olması sebebiyle Yenasoft’u çevremde birçok firmaya gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.