Canlar Mekatronik’in Hakkımızda Yorumları

Canlar Mekatronik’in Hakkımızda Yorumları

Canlar Mekatronik

Bizi en doğru onlar anlatır.” dedik ve Yenasoft’u değerli müşterimiz Canlar Mekatronik’e sorduk. Deneyimli kadrosu ile 1997’den bu yana tekstil makineleri üreten Canlar Mekatronik, Yenasoft ile olan yol arkadaşlığını, hedeflerini ve SOLIDWORKS ürünlerinin fark yaratan özelliklerini bizimle paylaştı.

Hem bu keyifli röportaj için hem de bizi tercih ettiği için Canlar Mekatronik’e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, keyifli işbirliğimizin bir ömür sürmesini diliyoruz.

Canlar Mekatronik’i biraz tanıyabilir miyiz? Ne zaman kuruldu ve hangi süreçlerden geçerek bugüne geldi?

1997 yılında Canlar Makine ismiyle sektöre giriş yaptık. Boya makineleri, kurutma makineleri ve ram makineleri üretiyoruz. 2014 yılından beri faaliyetlerimizi, Canlar Mekatronik San. ve Tic. A.Ş. ismiyle sürdürmekteyiz. 2018 yılında ise İtalyan boya makinesi imalatçısı Brazzoli’nin tüm haklarını satın aldık ve İtalya’daki bu firma, bizim için üretim yapmaya devam etmektedir.

Sektörel zorluklarınız nelerdir?

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de daha az enerji tüketimi ve atıkla daha verimli makineler üretmek öncelikli hedefler arasındadır. Bu hedef çerçevesinde tasarımlarımızı sürekli yenilemekteyiz.

Güçlü yanlarınız nelerdir?

Tekstil sektöründe sahip olduğumuz tecrübe, müşterilerimize yol gösteren çözüm ve alternatifler sunabilen kadrolara sahip olmak güçlü yanlarımızdandır.

Sizi rakiplerinizden ayıran en önemli özellik nedir?

Müşterilerimizi iyi analiz edip onların ihtiyaçlarını doğru belirlemek ve bu ihtiyaçlara yönelik çözümler üretebilmek…

Şirket hedefleriniz nelerdir?

Firma olarak hedefimiz, bulunduğumuz sektörde dünyada yer alan ilk üç firma arasında yer alabilmektir. Türkiye’de, Uzakdoğu’da ya da Güney Amerika’da, her nerede olursa olsun, bir tekstil işletmesi firmasına yatırım yapmak istiyorsa aklına Canlar Mekatronik gelmelidir.

Firmanızda SOLIDWORKS ürünlerini tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

Bizim işimiz makine tasarlamak… Yaptığımız her ürün, kendi tasarımımızdır. Bu nedenle 3D takı modelleme programları bizim için olmazsa olmazlar arasındadır. Bunların içinde de SOLIDWORKS’ü seçtik; çünkü Türkiye geneline baktığımızda en yaygın ağa sahip olan yazılım olduğunu ve personel temini konusunda avantajlar sağladığını görüyoruz; ayrıca, firma olarak 3D yazılım haricinde başka yazılım firmalarıyla da işlerimiz oluyor. Örneğin, iki tane tezgahımız var. Bu tezgahlarda kullanılan programlar, SOLIDWORKS ile entegre çalışabiliyor.

SOLIDWORKS PDM çözümünü niçin seçtiniz/uygulamaya aldınız? Nasıl bir katkısı oldu?

Data üretmenin şöyle bir zorluğu var: Çok fazla ürettiğinizde kontrolü kaybetmeye başlıyorsunuz. Eğer kontrol her zaman elinizde olsun istiyorsanız PDN programınız olmak zorunda. Datayı doğru şekilde, doğru zamanda çıkartabilmelisiniz. Planlama, satın alma ve diğer bölümlerin de dataya bir an önce ulaşabilmesi için datanın ortak bir havuzda PDN gibi bir disiplin içinde yer alması çok önemli.

SOLIDWORKS COMPOSER ürününü kullanarak hangi avantajları elde ettiniz?

SOLIDWORKS COMPOSER, çok fazla alanda işimize yaradı. Özellikle yedek parça ve montaj şekillerini gösterme konusunda çok yardımcı oldu. Çok uzak ülkelerde sattığımız makineler var, bunlarla ilgili teknik desteği buradan yaptığımız videolarla o ülkelere kolayca götürebiliyoruz. Makine satışında bile işimize yarayan bir program olduğunu söyleyebilirim. Öğrenmeyi çok daha hızlı bir seviyeye taşıdı. Montaj şekillerini alt montaj gruplarına ayırabiliyoruz. Sorunu tespit edebiliyoruz. Daha önce video ve fotoğraflara bakarak hem zaman hem iş gücü kaybı yaşayabiliyorduk. Hatta maliyet anlamında yanlış parça da yollayabiliyorduk. Şimdi COMPOSER üzerinden bize istenen parçanın söylenmesi yeterli oluyor.

 

SOLIDWORKS FLOW SIMULATION ürününü kullanarak hangi avantajları elde ettiniz?

Gerçeğe en yakın süreci FLOW SIMULATION ile yakaladık. %90 doğrulukla çalışan bir program olduğu için işimize çok yaradı.

Çalışanlarınız SOLIDWORKS ürünleri ile yaşadıkları deneyim hakkında ne söylüyor?

Ön mühendislik incelemeleri ile bir defada doğru üretim, zaman tasarrufu ve süreçlerin hızlandırmasında etkili oldu.

Neden Yenasoft’u tercih ettiniz? Yenasoft’tan memnun kaldınız mı?

Bizlerle olan iletişimlerini hiçbir zaman aksatmamaları, daima yanımızda olmaları ve eğitim konusundaki sürekli desteklerinden dolayı Yenasoft’u tercih ettik ve memnunuz.

Yenasoft’un iş süreçlerinize katkısını anlatır mısınız?

Katkısı Verimliliktir. Verimlilik ihtiyacından dolayı iş süreçleri her geçen gün dijitalleşiyor. Makine imalatçısı olarak bizim her bir iş sürecimizin dijital karşılığı Yenasoft’ta ya mevcut ya da bize özel kişiselleştirmeler yapabiliyoruz.

Yenasoft ekibiyle kolay ve hızlı bir şekilde iletişim kurabiliyor musunuz?

Yenasoft, ihtiyaç duyduğumuz her an arayabildiğimiz ve destek alabildiğimiz bir firma. Tasarım merkezi çalışanlarımız, en az 1 Yenasoft çalışanını ismen ve sima olarak tanır. Birbirimize bir telefon kadarda yakınız.

Yenasoft’u hangi özellikleri ile başkalarına tavsiye edersiniz?

Müşteri ile iletişimleri ve hızlı aksiyon almaları.

Yenasoft’u tek kelime ile anlatabilir misiniz?

Ortak. Yenasoft bizim için iyi bir iş ortağı.