SOLIDWORKS İLE TASARIMDAN ÜRETİME GEÇİŞİ BİRLEŞTİRMEK

SOLIDWORKS İLE EŞ ZAMANLI MÜHENDİSLİK VE ÜRETİMİN ÖNEMİ

Üretim ekiplerinin sürece daha erken dahil edilmesi, üretim ekibinin, üretim sırasında maliyetleri yükselten ve kaliteye zarar veren temel kararlar üzerinde daha fazla etki sahibi olmasını sağlar. Ancak tasarımın tamamlandıktan sonra bir sonraki aşama için ilgili departmana gönderildiği geleneksel ardışık süreçler söz konusu olduğunda üretim departmanının, öngörülerini fark yaratacak kadar erken paylaşmak için ihtiyaç duyduğu görüşü kazanması zordur.

SOLIDWORKS çözümleriyle tasarımdan üretime kadar tüm süreç desteklenerek mühendislik ve üretimin iş birliği içinde çalışması kolaylaştırılır. Bu entegre platform sayesinde, tasarım ve üretim verileri daha düşük hata riskiyle çok daha kolay paylaşılabilir. Tasarımda yapılan değişiklikler tüm platforma yansıtılarak herkesin güncel verilerle çalışması sağlanır. Bu sayede üretim ekipleri kendilerini etkileyecek olan çalışmada daha fazla görüş kazanarak daha fazla katkı sağlayabilir. Bunun sonucunda daha fazla işin eş zamanlı olarak yapılmasıyla zaman tasarrufu sağlanır, kalite iyileştirilir ve maliyetler düşürülür.

MALİYET FAKTÖRLERİNİ DAHA İYİ KAVRAYARAK KARLILIĞI ARTIRMA

Üretilebilirlik sorunları ek maliyete yol açan en önemli kaynaklardandır. SOLIDWORKS düzgün draft, ters açılar, çakışma, tolerans yığılması ve Design for Manufacturability (DFM) kontrolü yapmanızı sağlayan araçlara sahiptir. Plastik enjeksiyon işlemini simüle ve analiz eden araçlar da vardır. Bu kombinasyon, tasarımı üretime göndermeden önce tüm düzeltmeleri yapmanız için gereken her şeyi sağlar. Sorunları tasarım sürecinde tespit ederek maliyetli ileri aşama sorunlarını önleyebilirsiniz.

SOLIDWORKS düzgün draft, ters açılar, çakışma, tolerans yığılması ve Design for Manufacturability (DFM) kontrolü yapmanızı sağlayan araçlara sahiptir. Plastik enjeksiyon işlemini simüle ve analiz eden araçlar da vardır. Bu kombinasyon, tasarımı üretime göndermeden önce tüm düzeltmeleri yapmanız için gereken her şeyi sağlar. Sorunları tasarım sürecinde tespit ederek maliyetli ileri aşama sorunlarını önleyebilirsiniz

SOLIDWORKS Costing size fiyat tekliflerinizde de yardımcı olur. Müşterilerinize daha hızlı yanıt verebilir ve onlara daha kesin bir fiyat verebilirsiniz. SOLIDWORKS, parçanın üretilmesi için gerekli maliyeti hızlıca belirlemenize yardımcı olduğundan, kendinizden emin bir şekilde ve marjlarınızı zorlamadan rekabetçi bir teklif sunabilirsiniz.

SOLIDWORKS’TE ÜRETİM BİLGİSİ EKSİKLİKLERİNİN ÜSTESİNDEN GELME

Mühendisler bir üretim ortamında zaman geçirmek ve bu uzmanlıktan faydalanmak için çok az imkân bulur. Sonuç olarak, mühendislik departmanında üretim bilgisi temeli oluşturmak çok daha zor hale gelmiştir. Bu durum hem mühendislik hem de üretim için sorun teşkil eder.

Enerji fiyatlarının düşmesi de yerel üretim maliyetlerini aşağı çekmiştir. Diğer yandan, son ekonomik durgunluğu atlatamayan şirketlerden kalan ya da ihtiyaç duyulmayan, kullanılmış üretim ekipmanı fazlası vardır. Dolayısıyla, üretim ekipmanı satın almak çok ekonomik olabilir. Ancak en büyük zorluk, kaybedilen üretim bilgilerini geliştirmenin maliyetini karşılamaktır.

Ama SOLIDWORKS CAM sayesinde şirketler bu bilgi kaynağından tekrar faydalanabilir. CAMWorks™ tarafından sunulan SOLIDWORKS CAM, tasarım ve üretim süreçlerini tek bir uygulamada bir araya getirmenize imkân tanıyan, tamamen entegre ve kural tabanlı bir teknolojidir. Yazılım, belirli bir toleransa sahip bir deliği tanıyabilir ve bununla hangi üretim işlemini ilişkilendirmesi gerektiğini bilir. Böylece parametreleri tek tek belirleme gibi zahmetli bir süreçten kurtulmuş olursunuz.

Eskiden, üretim alanında uygulanan, belgelenmemiş ancak çalışanlar tarafından bilinen birçok iyi uygulamaya rastlamak mümkündü. Ne yazık ki, bu uygulamalarla ilgili bilgi sahibi olan çalışanlar işten ayrıldıktan sonra bu bilgiler tamamen kaybedilebilir ve bunun sonuçları şirket için yıkıcı olabilir. SOLIDWORKS CAM ile bu bilgileri kaydetmek ve yeniden kullanmak mümkündür.

En heyecan verici olan da tüm bu zengin bilgilerin CAD modeline gömülü olması sayesinde tasarımı üretim açısından değerlendirmeye daha erken başlayabilirsiniz. Bu da potansiyel sorunları daha erken yakalayabileceğiniz ve üretim maliyetini düşürecek ve kaliteyi artıracak olan iyileşmeleri yapabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, tasarımınız geliştikçe ve değiştikçe takım yollarınız da tasarımla beraber güncellenir.

3D BASKI ÖZELLİĞİNDEN FAYDALANMA

Eklemeli üretim ya da 3D baskı, üreticilerin dikkate alması gereken birkaç avantaj sunar. Takım gerekli olmadığından çalışan bir prototipinin teslim süresi önemli ölçüde kısaltılabilir.

SOLIDWORKS 3D baskıyı destekleyerek, tasarım modelinizi, tıpkı ofisinizdeki bir belgeyi yazıcıya gönderdiğiniz gibi, doğrudan bir 3D yazıcıya göndermenize imkân tanır. SOLIDWORKS, 3D baskıda yaygın olarak uygulanan STL formatının yanı sıra 3MF ve AMF formatlarını da destekler. Sonuç olarak, modelinizin seçili olan 3D yazıcıya göre konumu, oryantasyon, renk, malzemeler vb. gibi detayları belirlemeye zaman ayırmanız gerekmez

DENETİM BELGELERİ OLUŞTURMA İŞLEMİNİ OTOMATİKLEŞTİREREK GEREKLİ SÜREYİ YÜZDE 90 AZALTIN

Birçok sektörün, AS9102 veya PPAP formları gibi denetim belgeleri dahil, endüstri standardı raporlar gerektiren katı güvenlik düzenlemelerine uyması gerekir. Bunu yapmak için ilk ürün denetimleri (FAI), denetim raporları ve balonlu teknik resimler oluşturmaları gerekir. Bu süreç eskiden beri manuel olarak yapılır, zaman alır ve hata yapmaya açıktır.

SOLIDWORKS Inspection, denetim belgelerinin oluşturulması işlemini otomatikleştirerek bu süreci hızlandırır. Hatta denetim belgelerinin oluşturulma süresini yüzde 90 kadar kısaltır. Parça numaralarını, notları ve diğer kritik bilgileri doğrudan teknik resimden alır. Ayrıca denetim ve referans ölçülerini de alarak gerekli ayrıntıların denetim belgelerine manuel olarak kopyalanması gereğini ortadan kaldırarak size zaman kazandırır ve bir hata kaynağını ortadan kaldırır.

Karşılaştırma yapmayı sağlayan renk kodlu ölçüler seçeneğiyle denetim sonuçlarını kaydetmeyi ve analizi kolaylaştırır. Bunların dışında, koordinat ölçüm makinesinden (CMM) veya dijital bir kumpastan sonuçları içe aktararak zahmetli bir süreci daha ortadan kaldırır

PLASTİK PARÇALARDA GENEL SORUNLARIN ÖNLENMESİ

Plastik parçaların tasarlanması ve üretilmesi son derece karmaşık bir süreçtir. Parçayı tasarlamanız, bu parça için kalıbı tasarlamanız, kalıp tabanını sipariş etmeniz ve kalıp tasarımını üretime göndermeniz gerekir.

Adımların sayısının çok fazla olması nedeniyle teslim süreleri çok uzar. Tedarik zinciri farklı CAD sistemleri kullanıyorsa her aktarım için CAD verilerinin içe aktarılması, temizlenmesi ve onarılması gerektiğinden, süreç daha da karmaşık hale gelir. Bu durum, aktarımların çok zaman almasına yol açar.

SOLIDWORKS sayesinde hem kalıbı hem de parçayı aynı platformda tasarlayabilirsiniz. SOLIDWORKS’ün ilişkilendirilebilir olması sayesinde, parça değiştikçe model tasarımı ile ilgili referanslar güncellenir. İçe aktarılan verilerin temizlenme işlemi gibi zahmetli bir işi ortadan kaldırarak kalıp tasarımına daha erken başlayabilir ve parçaları da aynı oranda daha hızlı üretebilirsiniz.

SAC LEVHA PARÇALARININ ÜRETİLEBİLİRLİĞİNİN SAĞLANMASI

Tıpkı plastik gibi sac levha parçalar da çoğu üründe yaygın olarak bulunur. Bundan dolayı, sac levha tasarımı entegre bir tasarım ve üretim platformunun bir parçası olmalıdır. Çözüm, ıskarta sorununu en aza indirmenize yardımcı olarak maliyetleri yönetebilmenizi sağlamalıdır. Ayrıca, kalite sorunlarını önleyebilmeniz için sac levhaların üretim bölümü tarafından tasarıma uygun olarak üretebilmesini sağlamalıdır.

SOLIDWORKS sac levha tasarımı özellikleriyle, bir parçayı kolayca sac levhaya dönüştürebilirsiniz. Ardından, SOLIDWORKS bunu otomatik olarak düzleştirir ve üretim için büküm payı olan düz modeller oluşturur. Bu, üretilebilirlik açısından mükemmel bir kontrol yöntemidir.

Ayrıca, sac levha tarafından muhafaza edilen bileşenlerde bir değişiklik yapmanız gerekirse bunun muhafazaya olan etkisini kolayca görebilir ve muhafazayı gerektiği gibi güncelleyebilirsiniz. Yapılan değişiklik, gömülü olan tüm delgi, delik, büküm ve kaynak tablolarına otomatik olarak yansır ve böylece güncel olmayan bilgilere bağlı hataların yapılması önlenmiş olur.

KAYNAK TASARIMININ VE ÜRETİMİNİN HIZLANDIRILMASI

Kaynak yapılarını, çerçeveleri ve tabanları tasarlarken, tasarım işleminin mümkün olduğu kadar verimli olmasını istersiniz. Ayrıca, üretime gönderilen bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız. Böylece maliyetleri yönetebilir, aynı işin tekrar tekrar yapılmasını önleyebilir ve doğru stok siparişi verebilirsiniz.

SOLIDWORKS, kaynaklı yapıların tasarımını ve üretimini basitleştirmenizi sağlar. Bunun sayesinde hem zaman kazanırsınız hem de tasarım modeliniz üretim bilgilerine yön verdiğinden, doğru olmasını da sağlayabilirsiniz. Böylece maliyetli hataları ve ıskarta sorunlarını da önlemiş olursunuz. Tüm SOLIDWORKS işlevleri için geçerli olduğu gibi, tasarım modelinde yapılan herhangi bir değişiklik, üretim bilgilerini otomatik olarak günceller ve böylece eski bilgiler konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

BORU TESİSATI VE BORU TASARIMI OTOMASYONU İLE HATALARIN ENGELLENMESİ VE ZAMAN TASARRUFU

Borulama ve boru tesisatının tasarım süreci fazlasıyla karmaşık olabilir; bu nedenle çok kolay hata yapılabilir. Üretime doğru bilgilerin gönderilmesi daha da zor olabilir. Karmaşık sistemlerde hatalar maliyeti çok fazla artırabilir. Doğru boyutlandırılmamış bağlantı elemanları, kısa borular ve yetersiz borulama boşlukları gibi sorunlar proje bütçesini tamamen tüketebilir ve değişiklikler yapmak daha fazla sorun yaratabilir. Tüm etkileri belirlemek ve tüm belgelerin güncel olmasını sağlamak çok yorucu olabilir.

SOLIDWORKS borulama ve boru tasarımı, tasarım sürecini kolaylaştırır. Borulama ve boru bileşenleri kütüphanesi, tasarım yerleşimini hızlandırır ve daha kolay hale getirir. Otomatik tesisat işlevi, borulama yolunu oluşturur ve günceller; böylece değişiklikler sorun oluşturmaz. Üretime doğru bilgi iletmek için SOLIDWORKS, tamamı tasarım modeline dayanan malzeme listesini (BOM), kesim listelerini, büküm tablolarını ve diğer üretim belgelerini otomatik olarak oluşturur.